Skip to main content

DYSKUSYJNY KLUB SZTUKI: “Kultura i rozwój”

Biuro Wystaw Artystycznych inauguruje Dyskusyjny Klub Sztuki. Odbywające się średnio co miesiąc spotkania kierowane są do wszystkich, którzy chcą bliżej poznać tendencje w sztuce współczesnej, którzy dodatkowo są dociekliwi i lubią zgłębiać temat. Spotkania przybierać będą różnorodne formy: od projekcji filmów, przez prelekcje, po promocje książek. Ale przede wszystkim będą to spotkania z ludźmi kultury: artystami, kuratorami, badaczami, którzy na zaproszenie organizatora przyjadą do Ostrowca zaprezentować swoją działalność. Każde spotkanie kończyć się będzie dyskusja.

 

We wtorek  31 stycznia o godz. 17.00 w BWA Ostrowiec (wstęp wolny!) odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach DKS i poświęcone jest książce „Kultura i rozwój”. Publikacja stawia śmiałą hipotezę, że „kultura wyprowadzi Polskę z rozwojowego dryfu”. We wstępie do książki czytamy: „Gdy pytamy o udział kultury w rozwoju społeczno-gospodarczym, nie znajdziemy odpowiedzi w takich parametrach, jak indywidualna konsumpcja dóbr kultury czy wielkość sektora kultury (w tym przemysłów kreatywnych) w gospodarce. Należy jej szukać raczej we wpływie kultury na podmiotowość, wspólnotowość, w potencjale kultury do rozbudzania twórczości i innowacyjności, jej umiejętności kształtowania postaw kooperacyjnych i zakorzeniania się w aksjologiach.”

Książka „Kultura i rozwój. Analizy, rekomendacje, studia przypadków” stanowi podsumowanie realizowanego w latach 2012–2016 programu „Kultura i rozwój” prowadzonego pod kierownictwem prof. Jerzego Hausnera w Instytucie Studiów Zaawansowanych w Warszawie. Co ciekawe wśród trzynastu badanych inicjatyw kulturalnych znalazła się także ostrowiecka akcja społeczna „Tyle sztuki” Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki, którą zbadała i opisała Monika Pastuszko. Prezentacja wniosków z analizy akcji, której celem jest dbanie o rzeźby miejskie z czasów PRL, będzie punktem wyjścia do dyskusji na temat potencjału kultury dla rozwoju naszego miasta. Na spotkaniu będzie można odebrać bezpłatny egzemplarz książki “Kultura i rozwój”.

W spotkaniu wezmą udział współtwórcy książki „Kultura i rozwój”: Edwin Bendyk  – dziennikarz i publicysta związany z tygodnikiem „Polityka”, badacz przemian cywilizacyjnych, kładący szczególny nacisk na analizę wpływu nowych technologii na życie społeczne,  Igor Stokfiszewski – badacz, uczestnik i inicjator działań z zakresu teatru społecznego, teatru wspólnoty i sztuki zaangażowanej, Monika Pastuszko – kulturoznawczyni i aktywistka społeczna, interesuje się współzależnością rozwoju, przemian przestrzeni i przemian społecznych, polityką miejską i rewitalizacją. Prowadzącym cykl spotkań w ramach Dyskusyjnego Klubu Sztuki jest pracownik BWA Wojtek Mazan. Partnerami  spotkania są Instytut Studiów Zaawansowanych, Krytyka Polityczna, Open Society Foundations.

Fotorelacja z pierwszego spotkania Dyskusyjnego Klubu Sztuki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *