Skip to main content

STILLEBEN

STILLEBEN
Wystawa grupy młodzieżowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej

Wernisaż 7 marca 2020, godz. 18.00

BWA Ostrowiec
ul. Siennieńska 54
Ostrowiecki Browar KulturyPojęcie „martwa natura”, a właściwie holenderskie stil-leven czyli w dosłownym tłumaczeniu „ciche, nieruchome życie” pojawiało się w inwentarzach sztuki już w połowie XVII wieku. Popularność tego gatunku malarskiego sprawiła, że był on używany coraz częściej i szybko doczekał się odpowiedników w języku angielskim still life, niemieckim stilleben oraz francuskim nature morte. Nasza „martwa natura” pochodzi właśnie od tego ostatniego, choć zdaniem większości zabierającej głos, człowiekowi przyjaźniejsze są te określenia, w których słowo „martwa” zastąpione jest wyrazem „spokojna” czy „nieruchoma”.

W sztuce terminu tego używa się w celu określenia skonkretyzowanego dzieła plastycznego formą przedstawiającego zestawienie przedmiotów codziennego użytku, ale też owoców, warzyw, kwiatów, martwych zwierząt oraz ich szczątek, skomponowanych w grupy i tworzących atrakcyjne zestawienia kolorystyczne, świetlne, a przede wszystkim kompozycyjne.

Aktualnie nie znajdujemy bezpośredniej odpowiedzi na pytanie czym jest martwa natura. Nakreślając pojęcie nierobotycznie możemy stwierdzić jedynie, że jest to pewien złożony i uwieczniony zapis informacji wraz z wyimaginowanym przekazem i symboliką. Nie można tu mówić jedynie o ćwiczeniu zmuszającym człowieka do obserwacji malarskiej, ale należy także wspomnieć o tym, że jest to treściwy komunikat o uwiecznianej rzeczywistości. Sztuką nie jest przenoszenie realnego układu na podobrazie, a nadanie martwej naturze przekornego życia za pośrednictwem tego, co dostrzegamy, podkreślamy, stymulujemy i o czym malujemy.

Patryk Salamon, uczestnik wystawyOrganizator: BWA Ostrowiec i Ognisko Pracy Pozaszkolnej

Patronat honorowy:
Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński
Starosta Powiatu Ostrowieckiego Marzena Dębniak

Wystawa czynna do 29 marca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *