Skip to main content
WYSTAWA RZEŹBA

„OD KENARA” – wystawa rzeźbiarzy zakopiańskich

Wernisaż 2 września 2016 r. o godzinie 18.00
Wystawa czynna do 7 października

Fotorelacja z wernisażu (kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej):

od Kenara Piekacz Grabowski Jędrzejowski

Wystawa „OD KENARA” to prezentacja twórczości rzeźbiarskiej trzech artystów spod Giewontu: Antoniego Grabowskiego, Zygmunta Piekacza i Janusza Jędrzejewskiego. Wszyscy trzej związani są – najpierw poprzez edukację a następnie poprzez pracę pedagogiczną – z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Ta legendarna średnia szkoła sztuk pięknych zyskała nadzwyczajny poziom artystyczny dzięki reformom dyrektora Antoniego Kenara (1906-1959). Jego zasługą było umiejętne połączenie w systemie nauczania swobody twórczej z szacunkiem dla tradycji sztuki ludowej oraz biegłą znajomość warsztatu z orientacją w tendencjach sztuki współczesnej. „Szkołę Kenara” ukończyło wielu wybitnych artystów, m.in. rzeźbiarze: Władysław Hasior, Stanisław Kulon, Antoni Rząsa, ale również uznanych rzemieślników snycerzy, meblarzy czy lutników.

Ekspozycja (kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej), fot. Wojtek Mazan

152346Od_Kenara_rzezba_Grabowski_Piekacz_Jedrzejowski

Biogramy artystów:

ANTONI GRABOWSKI (ur.1937)

W roku 1965 ukończył Wydział Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wieloletni nauczyciel w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W latach 1982-1989 pełnił funkcję zastępcy dyrektora. Od 1956 roku należy do ZPAP. Był wielokrotnie nagradzany za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz dydaktyczne i wychowawcze. Swoje prace prezentował na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą.

ZYGMUNT PIEKACZ (1936-2015)

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby. Dyplom uzyskał w 1963 roku. Pracował jako profesor rzeźby w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych przez 36 lat, wykształcił wielu liczących się w Polsce i na świecie, wybitnych artystów. Brał udział w wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych w Anglii, USA, Niemczech, Francji, Norwegii, Słowacji, Włoszech, Syrii, Egipcie i Bułgarii.

JANUSZ JĘDRZEJOWSKI (ur. 1956)

Studia na wydziale malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, specjalizacja- rzeźba. Dyplom w pracowni profesora Józefa Murzyna. Prowadzi pracownię rzeźby i meblarstwa artystycznego w Zespole Szkół Plastycznych im. A . Kenara w Zakopanem. Tworzy w drewnie i metalu. Swoje rzeźby prezentował na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i kilku indywidualnych, organizowanych na terenie kraju i za granicą- Niemcy, Francja, Austria, Włochy, Portugalia i Słowacja. Mieszka i pracuje w Zakopanem.

Publikacje BWA Ostrowiec:

 

Relacja Lokalnej.TV z wernisażu wystawy:

Wystawie towarzyszą zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży:

Od Kenara warsztaty rzeźbiarskie edukacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *