Skip to main content

Iza Szostak – spotkanie, warsztaty, performans

Spotkanie z IZĄ SZOSTAK, choreografką, tancerką i performerką
30 stycznia 2020 r., czwartek, godz. 18.00
prowadzący Wojtek Mazan

Spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Sztuki poświęcone będzie fenomenowi Nowego Tańca, którego specyfikę przybliży nam jego ważna przedstawicielka, Iza Szostak. Podczas spotkania artystka zaprezentuje swój preformans. Będzie także czas na pytania i dyskusję. Dzień wcześniej Iza Szostak poprowadzi warsztaty ruchowe dla młodzieży. Więcej informacji poniżej.
 
fot. Katarzyna Szugajew
fot. Katarzyna Szugajew

Iza Szostak jest choreografką, tancerką i performerką. W swojej praktyce artystycznej wykorzystuje założenia nowego materializmu, co pozwala jej postrzegać materię jako siłę aktywną i sprawczą, a prace choreograficzne opierać na wykreowanym systemie komunikacji między ciałem i obiektem. Jako budulca używa przetworzonych obrazów z obszaru sztuk wizualnych i filmu, badań antropologicznych, prywatnego archiwum wideo i własnej biografii. W spektaklach eksploruje formy hybrydowe: ciało jawi się w nich jako kostium oraz medium – nośnik stanów emocjonalnych. Choreografia jest dla niej instrumentem do tworzenia nowego porządku.
Absolwentka Szkoły Baletowej w Warszawie oraz Codarts–Rotterdam Dance Academy w Holandii. Odbyła również staż w belgijskim zespole Troubleyn / Jan Fabre.
Autorka spektakli RE//MIX–Merce Cunningham; Ciało. Dziecko. Obiekt; Europa. Śledztwo, Balet koparyczny, National Affairs, PRIV, le journal secret, skaj is the limit.
Od wielu lat blisko współpracuje z artystą audiowizualnym Kubą Słomkowskim. Współtworzy warszawski kolektyw choreograficzny Centrum w Ruchu.
Jako pedagożka współpracowała z wieloma instytucjami kultury m.in. Instytut Teatralny, Zamek Ujazdowski,  Galeria Zachęta, Teatr Studio Galeria.
 
 

 
Warsztaty ruchowe dla młodzieży z Izą Szostak
 
 
Kiedy: 29 stycznia 2020 r., godz. 18.00
Gdzie: BWA Ostrowiec
Obowiązuje rezerwacja pod nr +48 41 263 20 48
Bilet 10 zł
Kultura i system w jakim żyjemy nie wymaga od jednostki podporządkowania- ciało staje się narzędziem kreowania własnej tożsamości. Nasz potencjał wystawiony jest na ciągłą eksploracje, nasze wybory dokonywane są za pośrednictwem narzędzi technologii.
Na warsztatach wrócimy do ciała. Zajmiemy się odkrywaniem potencjału ciała w ruchu, zarówno poprzez doświadczenia zmysłowe ( wzrok, dotyk, słuch itp.) jak i za pomocą świadomych zadań ruchowych. Będziemy patrzeć i działać oraz zmieniać dobrze znany podział. Wszystkie zaproponowane ćwiczenia będą służyły rozwinięciu wyobraźni, pomysłowości oraz odkryciu możliwości ciała dotychczas nieznanych. Warsztat będzie również przygotowywał do uświadomienia sobie czym jest czas, relacje, przestrzeń i jakość ruchu w sztukach performatywnych. Będziemy obserwować jak te elementy (narzędzia) wpływają na nasze indywidualne wybory, jakie wywołują w nas stany oraz jak oddziałują na relacje w grupie.
Warsztat jest przeznaczony dla wszystkich (niezależnie od poziomu zaawansowania) zainteresowanych  ruchem, tańcem, performansem i choreografią. Proszę ubrać wygodny strój i buty sportowe.
Zapraszamy osoby od 14 roku życia. Ilość miejsc ograniczona.
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *