Skip to main content

Dyskusyjny Klub Sztuki: Marek Cecuła

W ramach Dyskusyjnego Klubu Sztuki zapraszamy na spotkanie
z MARKIEM CECUŁĄ

6 czerwca 2019 r., czwartek, godz. 18.00

BWA Ostrowiec
aleja 3 Maja 6, III p.
wstęp wolny

Marek Cecuła – artysta, ceramik, pedagog i kurator. Łączy twórczość ściśle artystyczną z projektowaniem dla przemysłu naczyń i dekoracji użytkowych. Stąd jego prace goszczą na wystawach na całym świecie, ale są i kolekcje powszechnie dostępne, produkowane przez Fabrykę w Ćmielowie pod nazwą Ćmielów Design Studio.

Strona artysty: http://www.ceculamarek.com/

Do 16 roku życia mieszkał w Kielcach, skąd wyemigrował do Izraela. Po dwunastu latach przeniósł się do Brazylii, by w 1976 osiąść w Nowym Jorku, gdzie założył studio Modus Design oraz galerię Contemporary Porcelain. W latach 1985-2004 był dziekanem Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku, 2004-2010 – profesorem gościnnym w National Academy of the Arts w Bergen. W 2012 roku otworzył Design Centrum Kielce, a rok później Ćmielów Design Studio. Obecnie jest także profesorem w Royal College of Art w Londynie.
[…]
Marek Cecuła jest samoukiem z tytułem profesora. “W żadnej szkole nie byłem na tyle długo, żeby dostać dyplom. Wtedy też nie myślałem, że kiedyś będę uczył innych” – mówi. Historia jego życia dzieje się na kilku kontynentach, na których przez ponad pół wieku zdobywał doświadczenie ceramiczne. Tym, czego nauczył się w przeróżnych zakładach produkcyjnych, kibucach, komunach i własnych pracowniach, dzieli się do dziś ze studentami najbardziej prestiżowych uczelni artystycznych.
Marek Cecuła jest twórcą porcelany, która przeszła do historii światowego rzemiosła artystycznego, jednym z artystów, którzy od końca lat 80. przeciwstawiali się skomercjalizowanej produkcji masowej, stawiając na alternatywne połączenia sztuki użytkowej z dekoracyjną. Cechą charakterystyczną jego twórczości jest tworzenie pomostu pomiędzy wzornictwem, rzemiosłem oraz rzeźbą.

Agnieszka Sural
czytaj więcej: https://culture.pl/pl/tworca/marek-cecula

Porcelana według Marka Cecuły w Dyskusyjnym Klubie Sztuki – autor: Krzysztof Krzak

Dyskusyjny Klub Sztuki to spotkania kierowane do osób chcących poznać tendencje w sztuce współczesnej, którzy dodatkowo są dociekliwi i lubią zgłębiać temat. Ludzie sztuki – artyści, kuratorzy czy badacze – przybliżają swoje rozumienie sztuki i prezentują własną praktykę artystyczną, co staje się punktem wyjścia do dyskusji. Prowadzenie DKS – Wojtek Mazan.
Jeżeli chcesz otrzymywać bezpośrednio informacje o kolejnych spotkaniach Dyskusyjnego Klub Sztuki napisz do nas na adres: promocja@bwa.ostrowiec.pl

Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *