Skip to main content

Krzysztof Ciok

Malarz, grafik, pedagog.

Urodził się w Kętrzynie w 1959r. Był absolwentem Liceum Plastycznego w Jarosławiu i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w klasie prof. Jana Tarasina obronił w 1988 roku. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i jednym z najbardziej znanych i lubianych przedstawicieli ostrowieckiego środowiska artystycznego. Współtworzył Grupę 10. Zmarł 13 sierpnia 2019 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Był autorem ponad stu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą, m.in.: w Niemczech, Francji, USA, Wielkiej Brytanii, Danii, Czechach i Bułgarii.

Krzysztof Ciok uprawiał sztukę abstrakcyjną, choć nie stronił też od pejzaży czy martwych natur. Jego kompozycje wywodzące się z najlepszych tradycji polskiego koloryzmu, charakteryzuje intensywny kolor i zamaszysty gest. Ciok zajmował się także grafiką warsztatową. Ponad to był nauczycielem plastyki w I LO im. Stanisława Staszica oraz w Państwowym Ognisku Plastycznym w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W 2013 roku artysta obchodził jubileusz 35-lecia pracy twórczej. Z tej okazji w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się wystawa retrospektywna jego artystycznego dorobku.

Jestem postrzegany jako człowiek pogodny, tak naprawdę jestem bardzo nerwowy i wybuchowy – mówił Ciok w wywiadzie dla Gazety Ostrowieckiej –Dlatego chyba te cechy charakteru najbardziej uwypuklam w swoich pracach, w eksplozji barw, śmiałej kolorystyce. Czasem bywa, że dominuje w nich kolor łagodny albo bardzo jaskrawy, czasami smutny, pobudzający do myślenia […] Rzeczy, które maluję, staram się jakoś interpretować. Jeśli maluję naturę, to przetwarzam ją na własny język. Świadomie ograniczam paletę malarską do dominacji jednego koloru. Tę transpozycję, przetworzenie rzeczywistości w mój świat, uzyskuję dzięki świadomej deformacji, skróceniu, uproszczeniu tego, co postrzegam, dzięki poszukiwaniu. Na przykład problemu rytmu, dynamiki, przestrzeni i światła w zestawieniu dwóch przeciwstawnych, ale współgrających jednocześnie ze sobą kolorów.

Skip to content